Alaska: Governor Announces Boards and Commissions Appointments
AkGlobe News/10053012

November 5, 2019 (Anchorage) – Governor Michael J. Dunleavy today announced the following appointments and reappointments to State of Alaska boards and commissions.

2020 Census Alaska Complete Count Commission
  • Liz Brooks – Juneau
    • Term: 8/30/19 – 6/30/21

Advisory Board on Alcoholism and Drug Abuse
  • Michael Alexander – Big Lake
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Monique Andrews – Eagle River (reappointment)
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Cathy Bishop – Wasilla (reappointment)
    • Term: 9/30/19 – 7/1/20
     Lee Breinig – Anchorage (reappointment)
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Blake Burley – Fairbanks
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Diane Fielden – Soldotna
    • Term: 9/30/19 – 7/1/22
     Chase Griffith – Kenai
    • Term: 9/30/19 – 7/1/22
     Renda Heimbigner – Juneau
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Christine Robbins – Fairbanks
    • Term: 9/30/19 – 7/1/22
     Katholyn Runnels – Anchorage
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23
     Brent Tri – Anchorage
    • Term: 9/30/19 – 7/1/23

Alaska Commission on Aging
  • Cheryl La Follette – Fairbanks
    • Term: 9/19/19 – 9/1/20
     Robert Sivertsen – Ketchikan (reappointment)
    • Term: 9/19/19 – 9/1/23
     Paula Pawlowski – Anchorage
    • Term: 9/19/19 – 9/1/23

Alaska Fire Standards Council
  • Christopher Edsell – North Pole
    • Term: 10/21/19 – 10/15/23
     Joseph Dingman – Utqiagvik
    • Term: 10/21/19 – 10/15/23
     Christian Hartley – Houston (reappointment)
    • Term: 10/21/19 – 10/15/23


More on AkGlobe News
Alaska Mental Health Board
  • Charlene Tautfest – Soldotna  (reappointment)
    • Term: 12/1/19 – 12/1/22

Alaska Police Standards Council
  • Ed Mercer – Juneau (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/24
     Jennifer Winkelman – Juneau (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/24
     Joseph White – Ketchikan (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1 /24

Alaska Safety Advisory Council
  • Anneliese Roberts – Anchorage (reappointment)
    • Term: 9/19/19 – 8/1/21
     Grant Vidrine – Anchorage
    • Term: 9/19/19 – 8/1/21
     Nicholas Danger – Anchorage
    • Term: 9/19/19 – 8/1/21
     Samuel Cunard – Anchorage (reappointment)
    • Term: 9/19/19 – 8/1/21
     Scott Raygor – Fairbanks (reappointment)
    • Term: 9/19/19 – 8/1/21

Alaska Workforce Investment Board
  • Arth Brown – Utqiagvik (reappointment)
    • Term: 10/13/19 – 10/13/23
     Malyn Smith – Palmer
    • Term: 10/13/19 – 10/13/23
     Patrick Rose – Anchorage
    • Term: 10/13/19 – 10/13/23
     Peter Frank – Wasilla
    • Term: 9/19/19 – 10/1320
     Pauline Smith – Palmer
    • Term: 9/19/19 – 10/13/20

Board of Nursing
  • Emily Henry – Anchorage (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/24
     Wendy Monrad – Anchorage (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/24

Board of Social Work Examiners

More on AkGlobe News
  • Brandon Ercanbrack – Seward (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/24

Executive Clemency Advisory Committee
  • Carol Fraser – Anchorage (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/23

Fishermen's Fund Advisory and Appeals Council
  • Marilyn Charles – Emmonak (reappointment)
    • Term: 3/1/2020 – 3/1/2025

Governor's Council on Roads and Highways
  • Aves Thompson – Anchorage (reappointment)
    • Term: 10/21/19 – 9/7/23
     Dan Hall – Anchorage (reappointment)
    • Term: 10/21/19 – 9/7/23

Marine Transportation Advisory Board
  • Frank Murkowski – Fairbanks
    • Term: 8/29/19 – 9/12/20
     Patricia Mackey – Ketchikan (reappointment)
    • Term: 9/30/19 – 9/12/22
     Robert Venables – Juneau  (reappointment)
    • Term: 9/30/19 -9/12/22
     Jeremy Miller – Palmer
    • Term: 8/29/19 – 9/12/21
     Garry White – Sitka
    • Term: 8/29/19 – 9/12/21

Oil and Gas Competitiveness Review Board
  • Thomas Walsh – Anchorage (reappointment)
    • Term: 9/19/19 – 7/1/23
     Dave Reaves – Wasilla
    • Term: 9/19/19 – 7/1/21

Personnel Board
  • Craig Johnson – Anchorage (reappointment)
    • Term: 3/1/20 – 3/1/26

Statewide Independent Living Council
  • Fran "Cisco" Muldez – Uqiagvik
    • Term: 10/21/19 – 10/1/21
     Lisa Morley – Juneau (reappointment)
    • Term: 10/21/19 – 10/1/23
     Jim Kreatschman – Juneau (reappointment)
    • Term: 10/21/19 – 10/1/23

State Vocational Rehabilitation Committee
  • Douglas Grzybowski – Kenai
    • Term: 10/21/19 -5/21/20
stats

Filed Under: Government, State

Show All News | Report Violation

0 Comments
1000 characters max.